Witamina K słynie ze swej roli, jaką odgrywa w utrzymywaniu kości w dobrym stanie i we właściwym krzepnięciu krwi.
Jednak ta mało znana witamina ma znacznie więcej do zaoferowania - nowe badania wskazują, że witamina K może również korzystnie wpływać na zdrowie na inne sposoby.
Witamina K obejmuje grupę witamin o podobnej strukturze. Zalicza się do nich witaminę K1 (znaną jako filochinon lub fitomenadion) i witaminę K2 (znaną jako menachinon, MK).
Witamina K1 jest syntetyzowana przez rośliny, warzywa i algi, ale nie jest dobrze przyswajana ani wykorzystywana przez organizm.
Witamina K2 występuje w fermentowanych produktach spożywczych takich jak natto (japońska potrawa ze sfermentowanej soi) i jest łatwiej przyswajana i lepiej wykorzystywana przez organizm.
W organizmie witaminę K2 wytwarzają również w sposób naturalny pożyteczne bakterie zamieszkujące jelita.
Suplement diety. Nie może być stosowany jako zamiennik bądź substytut zróżnicowanej diety. Nie należy przekraczać zalecanego dziennego spożycia. Najlepiej spożyć przed końcem: data na spodzie lub boku opakowania (min. 3 miesiące przydatności do spożycia). Produktu nie należy podawać matkom karmiącym oraz kobietom w ciąży. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej do 25°C. Chronić przed światłem.